בוררות היא דרך אפשרית להגעה לפשרות והכרעות בסכסוכים בין בני אדם, ללא התערבותו של בית המשפט. לתהליכי הבוררות יש יתרונות רבים, משום שההסדרים נקבעים בין הצדדים הנמצאים במחלוקת טרם התהליך ולאחר שהם הגיעו להסכמה ביניהם.

מעניין לדעת שהבוררות הייתה קיימת מאז ומעולם, שכן תמיד התגלעו סכסוכים בין בני האדם. כדי להגיע להכרעות בין הצדדים, היו המסוכסכים פונים אל המבוגרים שבשבט, אלו נחשבו לאנשים המנוסים והחכמים והם יישבו את הסכסוכים.

ההחלטות הנקבעות במסגרת הליך בוררות

ההחלטות הנקבעות במסגרת הליך הבוררות חלות על נושאים רבים, ביניהם: זהותו של הבורר והסמכויות שבהן הוא מחזיק, סדרי הדין, דיני הראיות ומועד ההגעה להחלטות הסופיות.

כל ההסכמות שהתקבלו בין הצדדים מחייבות אותם ואת הבורר ויש להסדיר אותן ב"הסכם בוררות".

במסגרת ההסכם, מסכימים הצדדים להגביל את זכותם לפנות אל בית המשפט, למעט לצורך קבלת סעדים. הצדדים יכולים לקבוע מראש ובכתב את כל ההחלטות וליישם אותן במקרה שייווצר סכסוך בעתיד או לאחר שנוצר סכסוך.

יתרונות משמעותיים של תהליך הבוררות – מהירותם ויעילותם של תהליכי הבוררות

בין מגוון היתרונות הקיימים בתהליך הבוררות, ישנו יתרון משמעותי שנוגע לזמן התהליך. בניגוד לדחיות שמאפיינות את בית המשפט ולדיונים הממושכים שמאפיינים את בתי המשפט (ניהול הליכים בבתי המשפט עשויים לארוך שנים), תהליך הבוררות הרבה יותר יעיל ומהיר.

מהירות תהליכי הבוררות מתאפשרת תודות ללוחות הזמנים הפנויים של הבוררים, בהשוואה לשופטים בבתי המשפט. הדיונים נערכים במהירות רבה יותר גם בשל רצונם של הצדדים להגיע לסיומם של ההליכים במהירות.

כדי לאפשר את סיומם המהיר של ההליכים, נקבעות הישיבות במועדים קרובים. מעבר לכך, לפי החוק, על תהליכי בוררות להסתיים תוך מספר חודשים. במקרים בהם הנושא אינו סובל דיחוי, ניתן לזרז את התהליך עוד יותר ולקיים הליך "בוררות חירום".

בוררות חירום במרכז הישראלי לגישור ובוררות

"המרכז הישראלי לגישור" ובוררות נוסד תודות לשיתוף פעולה בין 30 ארגונים מובילים בארץ. במרכז פועלים שופטים בכירים בדימוס ובנוסף להם, מומחים בתחומים שונים. על ידי פנייה אל המרכז, יכולים הצדדים המסוכסכים ליישב מחלוקות במהירות מחוץ לבתי המשפט, כל זאת באווירה נעימה ותוך כדי חיסכון משמעותי בכספים. נוסף על הליכי הבוררות השגרתיים, ניתן לקיים במרכז "בוררות חירום", בוררות זו מיועדת לטיפול בסוגיות בהולות.

המרכז הישראלי לבוררות" מעניק פתרון יעיל ומהיר למחלוקות, מחוץ לכותלי בית המשפט. נחיצותו של המרכז מתעוררת בפרט בעת הזו, לאור הצפת בתי המשפט בתביעות רבות על רקע משבר הקורונה. המרכז מתאים לצדדים (בשיתוף עמם) את המסלול האופטימלי, המהיר והאפקטיבי לפי צרכיהם, שימזער את נזקיהם ויאפשר להם להמשיך את חייהם ועסקיהם בהצלחה. צוות המרכז מורכב משופטים בכירים בדימוס ומאנשי מקצוע ותיקים ומנוסים בתחומי המשפט, הכלכלה, העסקים וניהול משברים ומשא ומתן. 

כתבות נוספות

11.09.2023
גישור עסקי בעולם המודרני
22.12.2022
בית המשפט העליון מצופה לחזק את שיטת הבוררות
19.10.2022
האם הליכי גישור יכולים להציל את חיי הנישואין שלכם?