בוררות נדל"ן

הישראלי לגישור ובוררות 1 בוררות נדל"ן

כל מה שצריך לדעת על בוררות נדל״ן

עולם הנדל"ן הוא עולם שמניב מאות עסקאות מדי שנה, בין אם של רכישה, מכירה, השכרה או שכירות. בהתאם, עולם הנדל"ן גם מושך אליו אלפי אנשים, שתחום העולם חדש להם או שכאלו שצועדים בו כבר במשך שנים רבות, ויודעים שכל עסקה שקשורה בנדל"ן – מחייבת לא מעט הסכמות בין הצדדים. את ההסכמות האלו ניתן לגבש בתוך הסכם או חוזה מסודרים, אולם לפעמים בדרך עולות כל מיני מחלוקות שצריכות להגיע לכדי פתרון. בוררות נדל"ן היא אחת הדרכים הטובות ביותר שבאמצעותן ניתן לפתור את אותן המחלוקות, אז בואו נבין מהי, מה התפקיד שלה ואיך היא יכולה לעזור, אולי, גם לכם.

תוכן עניינים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

בוררות נדל"ן – מה זה אומר בעצם?

בוררות נדל"ן היא הליך ידוע שמתייחס באופן ספציפית לעולם הנדל"ן ולמחלוקות שעלולות להתעורר בתוכו. בעולם הנדל"ן נרקמים כל מיני קשרים בין שני צדדים או יותר, כמו צד השוכר לצד המשכיר, צד רוכש הדירה והקבלן, משרד מכירות של דירות ורוכשי דירות ועוד. בין הצדדים האלו עלולים לעלות כל מיני אי הסכמות לאורך הדרך, בין אם על סעיפים שונים שקשורים בעסקה, בין אם על התנהלות שוטפת מרגע חתימת הסכם או חוזה ועוד.

בוררות נדל"ן היא הליך יישוב סכסוכים שיכול להפוך רלוונטי בדיוק ברגעים כאלו. אם שני צדדים שמעורבים בעסקת נדל"ן כלשהי, על כל סוג שהוא, ועולה ביניהם מחלוקת שאינה מגיעה לכדי פתרון באופן עצמאי – הם יכולים לגשת להליך בוררות נדל"ן.

מתי יש צורך בבוררות נדל"ן?

כאמור הצדדים שיכולים לגשת להליך בוררות נדל"ן הם צדדים מגוונים ומעורבים, וגם הסיבות לבוררות נדל"ן יכולות להיות מגוונות ומעורבות בהתאם. בין היתר אל בוררות נדל"ן מגיעים צדדים שחלוקים סביב נושא התשלומים, סביב נושא תאריכים, דד ליינים ולוחות זמנים, סביב נושאי התחייבויות בחוזה חתום ועוד.

כמובן שהשאיפה היא לא להגיע להליכי יישוב סכסוכים אלא לפתור את המחלוקות במסגרת משא ומתן נעים ומכבד, ואם ניתן אף להימנע לחלוטין ממחלוקות – מה טוב. בפועל, במקרים שבהם אין מנוס מהסכסוך – בוררות נדל"ן היא אכן אחד הפתרונות הטובים ביותר.

הליך בוררות נדל"ן צעד אחר צעד

מה שקורה במסגרת בוררות נדל"ן הוא הליך פשוט – אל הצדדים המסוכסכים מצטרף הבורר. הבורר תפקידו יהיה לשמוע את טענותיו של כל אחד מהצדדים המעורבים בסכסוך, ולשמוע ממנו את דרכי הפתרון האידיאליות בעיניו. לאחר הקשבה אובייקטיבית שנותנת מקום לכל הדעות והטענות, הבורר יחליט על דרך הפתרון שאותה הוא מצמיד לצדדים, ואותה הם חייבים לכבד. היות שהבורר הוא זה שבוחר את דרך הפתרון, שני הצדדים חייבים להסכים מבעוד מועד לגשת יחד להליך הבוררות, ולכבד יחד כל החלטה שתתקבל על ידו.

מדוע לבחור בבוררות נדל"ן?

כפי שניתן לראות בוררות נדל"ן היא הליך נוקשה שבמסגרתו מצטרף אל הצדדים הבורר שגם יקבל עבורם את ההחלטה. בהתאם, ניתן להבין שבוררות נדל"ן מיועדת לשני צדדים מסוכסכים שהתקשורת ביניהם אינה מספיק טובה על מנת לגשת להליכים עדינים יותר כמו משא ומתן, הליך גישור ועוד.

בוררות נדל"ן היא מעין הליך ביניים שמצד אחד הוא נוקשה יותר מהליך גישור, לדוגמה, אך מצד שני הוא עדיין עדין ורגיש יותר מאשר הליכים משפטיים שונים. בוררות נדל"ן, לעומת הליכים משפטיים למשל, היא הליך שאמור להסתיים בתום כמה ימים בלבד, או במקרה הקיצוני ביותר בתום כמה שבועות.

היתרונות הכלכליים של בוררות נדל"ן

אם נמשיך להשוות בין בוררות נדל"ן לבין הליכים משפטיים, נגלה שמדובר כאן גם על חיסכון אדיר בכסף. בוררות נדל"ן היא הליך זול שמסתכם בכמה מאות עד כמה אלפי שקלים בלבד, לעומת הליכים משפטיים שיכולים להגיע להוצאות אדירות של עשרות אלפי ולפעמים אף מאות אלפי שקלים. הכספים האלו קשורים בעיקר בתשלומים עבור עורכי הדין, שבהם אין כל צורך במסגרת הליכי בוררות נדל"ן.

לעשות בוררות נדל"ן ולצאת מרוצים – כך תעשו את זה

אצלנו במרכז הישראלי לגישור ובוררות תוכלו למצוא בוררים ובוררות מהמקצועיים ביותר בתחומם, שכבר התמודדו לאורך חייהם המקצועיים עם לא מעט סכסוכים ומחלוקות. פנו אלינו עוד היום למען הליך בוררות נדל"ן מקצועי, שיוכל להביא כל מחלוקת לסיומה בצורה איכותית, נעימה ומכבדת את שני הצדדים במידה שווה.

שאלות נפוצות