כל מה שחשוב לדעת על הסכם מכר?

יש כל מיני פעולות ועסקאות בעולם שתעשו מבלי לערב שום מסמך או הסכם, אולם לצידן קיימות גם פעולות ועסקות שלא תוכלו להתקדם בלי הסכמים ברורים וחתומים, או מסמכים מקיפים שמתעדים כל תנאי או סעיף בעסקה. הסכם מכר הוא אחד מההסכמים שבלעדיו לא תוכל להתבצע עסקת רכישה בתחום המקרקעין בצורה חוקית, ולכן הוא הסכם שחשוב מאוד להכיר.

לפני הכל – מהו הסכם מכר?

הסכם מכר הוא הסכם מקיף שמטרתו לעגן את כל פרטי העסקה בצורה מפורטת ומדויקת, כך שהעסקה תוכל להתבצע בלב שקט עבור שני הצדדים – הן הצד המוכר והן הצד הקונה. הנה כמה פרטים חשובים שאסור לפספס על הסכם מכר, רגע לפני שאתם שולפים את פנקסי הצ'קים או מרימים את העט מהשולחן.

תוכן עניינים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

הסכם מכר – מקיף, רחב ובטוח

הסכם מכר בא במטרה לפרט את כל המידע הרלוונטי שקשור בעסקה מעולם המקרקעין. המידע הזה חולש על כל המישורים הרלוונטים, וביניהם שמות מבצעי העסקה ופרטיהם האישיים, כמו תעודת זהות, שמות משפחה ועוד, פרטים מקיפים הנוגעים בנכס המדובר – כתובת, קומה, מס' נכס וכו', פירוט חובות משכנתא במידה וקיימים חובות שכאלו, מחיר העסקה, תאריכים רלוונטים לקבלת החזקה בנכס, פירוט של מס שבח ועוד.

כן, ניתן לראות שמדובר כאן על הפרטים הגדולים והקטנים כאחד, שמקיפים בצורה מוחלטת את העסקה מכל צדדיה, ולא מותירים שום מקום לספק.

במה עוזר לכם הסכם מכר?

מעבר לעצם העובדה שהסכם מכר הוא חלק בלתי נפרד מהעסקה מתוקף החוק, מדובר כאן על הסכם שהמטרה שלו היא להגן עליכם בכל מקרה שלא יהיה. ההסכם מתפקד כחוזה לכל דבר ועניין, שהפרתו יכולה להוביל לתשלומי קנסות בגובה של מאות אלפי שקלים. כמובן שעל מנת שהסכם מכר יוכל להיחשב לכשר וחוקי, יש לבצע אותו יחד עם איש מקצוע שמגיע מעולם התוכן הזה, לרוב עורך דין לענייני מקרקעין.

רק דרך קבלת ליווי מגורם מקצועי תוכלו להגיע להסכם מכר שמקיף את כל הסעיפים שפורטו כאן למעלה, מבלי לפסוח על שום סעיף שעלול להיות בעייתי בהמשך. עם הטיפ הזה אתם מוזמנים לצאת לדרך ולבצע עסקאות כשרות, חוקיות ושיסבו לכם שקט נפשי בהמשך.

איך ומדוע הסכם מכר יכול להגן גם עליכם?

במסגרת הסכם מכר מפורטים כל פרטי העסקה החשובים והעיקריים לצד אלו השוליים והזניחים, לכאורה. ברגע שגם אתם וגם הצד שאיתו אתם מקיימים את העסקה חותמים על הסכם מכר, אתם שניכם מצהירים שכל מה שנכתב בו מקובל על שניכם, ולמעשה מקבלים עליכם את שלל התנאים והסעיפים שהוא טומן בחובו.

לכן, אם וכאשר יבוא הרגע שבו הצד השני יפר את אחד מהסעיפים והתנאים המפורטים בהסכם מכר – החל מחריגה בתאריכים, דרך אלמנטים שקשורים בנכס עצמו ועוד, תוכלו מיד לשלוף את ההסכם ולהשתמש בו לצורך נקיטת צעדים חריפים יותר או פחות.

מה ניתן לעשות אם הסכם מכר הופר?

במידה ואכן מתקיימת הפרה של הסכם מכר, ניתן לגשת לתהליכים משפטיים כנגד הצד המפר את ההסכם, או לחילופין לבחור באחת או יותר מבין הדרכים ליישוב סכסוכים הקיימות. תהליכי יישוב סכסוכים יכולים לסייע בצורה משמעותית להתקדמות בין שני הצדדים במידה וההסכם שביניהם הופר, ולכן כדאי להכיר גם אותם כאופציה ריאלית עבורכם.

גישור, בוררות, משא ומתן – תהליכים שכדאי להכיר 

גם בהקשר של הפרת הסכם מכר וגם באופן כללי, מומלץ מאוד להכיר לעומק את תהליכי יישוב הסכסוכים השונים. נתחיל מהראשון – משא ומתן. הליך זה מיועד לשיח שיתקיים בין שני הצדדים המעורבים בסכסוך, שמסוגלים לנהל בעצמם את השיח ולהגיע באופן עצמאי למסקנות. משא ומתן הוא הליך יישוב הסכסוכים הפשוט והנגיש ביותר, משום שלא מעורב בו אף צד שלישי.

הליך יישוב סכסוכים נוסף הוא הליך הגישור. במסגרת הליך זה יצטרף אל שני הצדדים מגשר שתפקידו יהיה להאזין לכל אחד מהצדדים, ולשפוך אור על ההשלכות שיהיו לכל דרך פתרון שהם יעלו ביניהם. המגשר לא יביע את דעתו בשום שלב, וישמור על ניטרליות מוחלטת לאורך ההליך.

הליך אחרון הוא הליך הבוררות, בו אל הצדדים יצטרף הבורר שישמע את טענותיהם, ויבחר בסופו של דבר בעצמו את דרך הפעולה הטובה ביותר עבורם.

על מנת לקבל ליווי באחד או יותר מהליכים אלו, אתם מוזמנים לפנות אלינו במרכז הישראלי לגישור ובוררות ונשמח לסייע.

שאלות נפוצות

הסכם מכר הוא הסכם מקיף שמטרתו לעגן את כל פרטי עסקת המקרקעין בצורה מפורטת ומדויקת, כך שתוכל להתבצע בלב שקט עבור שני הצדדים – הן הצד המוכר והן הצד הקונה.

המרכז הישראלי לגישור ובוררות הינו תולדה של שיתוף פעולה לאומי של 30 הארגונים המובילים בישראל, לצורך יישוב סכסוכים על ידי שופטים בכירים בדימוס ומומחים במגוון תחומי משפט, כלכלה, ניהול משברים ומשא ומתן.

גישור, בוררות ויישוב סכסוכים, הן למגזר הפרטי והן למגזר העסקי, בארץ או בעולם.

אנשי המקצוע במרכז הישראלי לגישור ובוררות הם מהשורה הראשונה בישראל. יחד עם זאת, אנו שומרים על מחירים הוגנים ונגישים, שיהיו זולים עבורך משמעותית מהליכים בבתי המשפט.