יציאה לדרך עם עסק שיש בו יותר ממייסד אחד היא תמיד יציאה לדרך שתהיה מורכבת ומפותלת יותר. ברגע שאתם מייסדים באופן עצמאי עסק או חברה, אתם היחידים שיכולים לקבוע את מה שיתרחש בה, את הלך הדברים ואת דרך ההתנהלות שמקובלת עליכם, אבל ברגע שמתווסף אליכם אפילו רק מישהו אחד – התמונה משתנה לחלוטין. הסכם מייסדים הוא הסכם שאתם לגמרי חייבים להכיר אם אתם יוצאים לדרך משותפת שכזו, ואם אתם לא בטוחים מדוע – הנה 3 נקודות שיגרמו לכם לפתוח את הראש ולחדד את העניין הזה אצלכם.

הסכם מייסדים מגדיר את הדברים מראש

אין כמו לצאת לדרך כשכל הדברים מונחים על השולחן, והסכם מייסדים הוא בדיוק ההסכם שנועד להניח את הדברים האלו על השולחן. באמצעות הסכם מייסדים אתם יכולים להגדיר את כל הנקודות הקיימות וגם את אלו העתידיות שבהן אתם יכולים להיתקל בעתיד, וברגע שכל הקלפים מונחים על השולחן – אין עוד מקום לטעויות או בלבולים.

בלי הסכם מייסדים העסק שלכם עלול להתפרק מהר יותר ממה שחשבתם

נקודה נוספת שחשוב להבין על הסכם מייסדים היא שהוא עושה סדר בבלאגן. ברגע שאתם יוצאים לדרך והדברים מתחילים לקבל תפנית בצורת אי הסכמות, וויכוחים ועוד, ואין לכם הסכם מייסדים לחזור אליו ולבדוק מה קבעתם מראש – העסק שלכם עלול לרדת לטימיון בצורה מהירה ואכזרית.

לעומת זאת, כשיש לצידכם הסכם מייסדים חתום, אתם יכולים להיעזר בו כמעין "התנ"ך של החברה" שלכם, לגשת אליו בכל פעם שעולה מחלוקת ביניכם לבין המייסדים האחרים, ולמצוא בו את הפתרון.

ללא הסכם מייסדים התהליך עלול להיות מכוער

גם אם תחליטו לפרק את העסק שלכם, יש צורה לעשות את זה. הסכם מייסדים יכול לעגן את הצורה הטובה, היפה והאידיאלית הזו מראש, אך בלעדיו התהליך עלול להגיע לבתי משפט, עורכי דין ולעוגמת נפש אמיתית עבורכם. לכן, הסכם מייסדים מביא איתו אך ורק יתרונות, ולא כדאי לוותר עליו.

אם אתם זקוקים להכוונה וייעוץ בהיעדר הסכם מייסדים, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר במרכז הישראלי לגישור ובוררות ולפתור את הדברים בצורה הטובה ביותר.

כתבות נוספות

11.09.2023
גישור עסקי בעולם המודרני
22.12.2022
בית המשפט העליון מצופה לחזק את שיטת הבוררות
19.10.2022
האם הליכי גישור יכולים להציל את חיי הנישואין שלכם?