מהו תפקידו של בורר?

המרכז הישראלי לגישור ובוררות 1 מהו תפקידו של בורר?

כל מה שצריך לדעת על תפקידו של הבורר

אנשים רבים שתגידו להם את המילה "הבורר" יחשבו מיד על תכנית הטלוויזיה המפורסמת ששודרה לפני שנים רבות, אולם לא באמת יצליחו להגיד מהו תפקידו של הבורר בעולם האמיתי שמחוץ לסדרת הטלוויזיה. הבורר הוא אחד האנשים שמוטלת עליהם האחריות הגדולה ביותר בזמן סכסוך, ולכן חשוב להבין מהו תפקידו של הבורר ומתי בדיוק הוא בא לידי ביטוי. על מנת שתוכלו להחזיק בידע הזה הכנו לכם כאן כתבה מקיפה שעונה על כל השאלות וסוגרת את כל הקצוות, אז בואו נתחיל.

תוכן עניינים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

מי אתה הבורר?

עולם יישוב הסכסוכים הוא עולם עשיר ומלא באפשרויות, כאשר אחת מהאפשרויות המובילות מביניהן היא אפשרות הבוררות. הליך הבוררות הופך רלוונטי כאשר שני צדדים מגיעים לאיזשהי מחלוקת, והם לא מצליחים לפתור אותה בעצמם. הצדדים יכולים להיות שותפים עסקיים, זוג, עובד ומעביד ועוד, והמחלוקות יכולות לבוא מכל עולם תוכן שהוא – סביב שכר, סביב אופן גידול הילדים, סביב ניהול העסק ועוד.

הבורר הוא האדם שיצטרף אל הצדדים בזמן הליך הבוררות, שמתרחש סביב שולחן הדיונים. בזמן הדיון בעניין שני הצדדים הבורר ישמע את טענותיהם של כל אחד מהם לפרטי פרטים, ויאפשר להם להציג גם את דרכי הפתרון האידיאליות בעיניהם. בסופו של דבר, את ההחלטה סביב דרך הפתרון הנבחרת יקבל הבורר בעצמו, ושני הצדדים מחויבים לכבד אותה ולפעול לפיה.

הליך בוררות עם בורר – דברים שחשוב לדעת

הליך בוררות הוא לא פשוט הליך שניגשים אליו. בטרם יוצמד בורר אל הצדדים, שניהם צריכים להסכים לגשת להליך הבוררות ולקבל על עצמם את כל המשמעויות היוצאות ממנו – לנהל שיח מכבד והוגן בזמן הבוררות, להציג את טענותיהם בצורה מכובדת, לכבד את דרך הפתרון הנבחרת על ידי הבורר וכמובן להוציא אותה לפועל כמו שצריך. צדדים שאינם מוכנים שהבורר יהיה זה שיבחר עבורם את דרך הפתרון מוזמנים לגשת להליכים אחרים של יישוב סכסוכים, כמו משא ומתן, גישור ועוד.

הבורר לעומת המגשר – איפה באים לידי ביטוי הפערים?

עד עכשיו הבנו את תפקידו של הבורר, אולם במה בדיוק הוא שונה מתפקידו של המגשר? ובכן, אנשים רבים אינם מבדילים בין הליכי גישור לעומת הליכי בוררות, ולכן אינם יודעים איזה מן ההליכים יהיה טוב יותר עבורם. מהסיבה הזו בדיוק חשוב לעמוד על ההבדלים בין המגשר לבין הבורר, אז הנה שניים מהקריטריונים הבולטים שמבדילים ביניהם:

  1. קבלת ההחלטות – הבורר הוא זה שמקבל את ההחלטות בהליך הבוררות, לעומת המגשר שבמסגרת הליך הגישור נמצא בדיון מבלי לקבל כל החלטה.
  2. אובייקטיביות וניטרליות – הבורר אמנם שומר על אובייקטיביות לאורך ההליך, אך הוא זה שמקבל בסופו של דבר את ההחלטה עבור הצדדים בהתאם לדעתו. לעומת זאת, המגשר שומר על אובייקטיביות וגם על ניטרליות לאורך כל ההליך, מה שמשאיר אותו במסגרת של גורם נלווה לדיון, ולא במסגרת של גורם מכריע.

האם הבורר מגיע מעולם תוכן רלוונטי שקשור בסכסוך?

התשובה לכך היא בהחלט כן. השאיפה היא שלכל הליך בוררות יוצמד בורר שמגיע פחות או יותר מעולם התוכן הרלוונטי לסכסוך, כך שהוא יוכל לשמור על אובייקטיביות מצד אחד אך יפגין מקצועיות וידע בתחום מצד שני. ברגע שהבורר אינו מגיע מעולם תוכן שקשור בסכסוך, הדיון עלול לאבד מהמקצועיות והאיכות שלו, ויתקבלו החלטות שאינן משקפות את שיקול דעתו המקצועי וההגון של הבורר.

בהתאם למקום שבו תבחרו לגשת להליך בוררות כך ניתן יהיה להצמיד אליכם בורר שמגיע מעולם התוכן הרלוונטי. חלק מהארגונים והמרכזים אינם מקפידים בהכרח על בחירת בורר שמגיע מאותו עולם התוכן, אולם חלקם בהחלט כן. אז איך מוצאים את המקום הכי רלוונטי לסכסוך שלכם?

בורר מוצאים במרכז הישראלי לגישור ובוררות

במרכז שלנו תוכלו למצוא הליכי בוררות מעולים, שבמסגרתם יוצמד אליכם בורר מקצועי, מנוסה, קשוב ואובייקטיבי, שיוכל לסייע לכם לפתור את המחלוקת ולחזור לשגרה נעימה ומשותפת. אצלנו במסגרת הליכי בוררות יוצמדו אליכם בוררים מקצועיים שמגיעים מעולם התוכן הרלוונטי לכם, כך שהדיון כולו יוכל להיות מקצועי, איכותי, סבלני ומלא בקשב. אחרי אלפי הליכי בוררות שהסתיימו אצלנו בהצלחה, אין לנו שום ספק שגם הסכסוך שלכם יגיע לכדי פתרון וסיום המחלוקת, כך שתוכלו להמשיך את חייכם על מסלול בריא ויעיל.

שאלות נפוצות