כל מה שחשוב לדעת על הסכם מייסדים?

אם אתם יוצאים לדרך עם חברה חדשה יחד עם מייסד נוסף, אתם צריכים להסדיר לא מעט דברים רגע לפני שאתם עושים את הצעד הראשון בעולם הזה. ברגע שאתם יוצאים לדרך עסקית משותפת יחד עם אדם נוסף, אתם חייבים להגדיר ביניכם כל מיני חוקים, תנאים וסעיפים שיסייעו לכם להתנהל לאורך דרך הניהול והפיתוח של העסק או החברה, ולגעת בנקודות עתידיות שיכולות לצוץ ולשנות את פני הדברים, אלא אם יוסדרו בצורה מסודרת. הסכם מייסדים הוא אחד מההסכמים שכדאי לכם מאוד להכיר בעניין הזה, אז הנה כמה פרטים סופר חשובים עליו.

מהו הסכם מייסדים?

בוודאי כבר יצא לכם לשמוע בעבר על מגוון הסכמים, כמו הסכמי שותפות, הסכמי עבודה ועוד, אולם הסכם מייסדים נבדל מהם בכמה וכמה נקודות וקריטריונים. כשמדברים על הסכם מייסדים מדברים על הסכם שנחתם בין המייסדים, ומגלם בתוכו את כל התנהלות החברה גם במקרים שבהם היא תעבור תהפוכה, חיובית או שלילית כאחד, כמו כניסת משקיע, אי הסכמות בין השותפים המייסדים ועוד.

הסכם מייסדים יביא לידי ביטוי מגוון סעיפים חשובים ומקיפים, שיגעו בנקודות קריטיות בעסק או בחברה כמו חלוקת התפקידים ביניהם, החלוקה של ההון הקשור במיזם ועוד. באופן הזה, ניתן להתחיל לצעוד בדרך משותפת כאשר הדברים ברורים לכל אחד מהצדדים, ולצמצם את ההסגות שיעלו ביניהם בעתיד.

תוכן עניינים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

איך עושים הסכם מייסדים?

הסכם מייסדים הוא ממש לא הסכם שכדאי לנסח לבד, ובוודאי שלא מומלץ לחתום עליו בלי ליווי משפטי רלוונטי. היות ומדובר על הסכם שילווה את העסק והחברה לאורך שנים, ויגדיר את נושאי הליבה של העסק או החברה ביחס למייסדים שלו – הוא חייב להיות מקצועי דיו, מקיף דיו, וכמובן שומר על זכויותיהם של המייסדים באופן שמקובל עליהם.

לכן, על מנת לייצר הסכם מייסדים, לנסח אותו כראוי ולחתום עליו בלב שקט, מומלץ לפנות לאנשי מקצוע שמגיעים מהתחום. עורכי דין שעוסקים בעולם התוכן הזה יוכלו בהחלט לסייע לכם להגיע לכדי הסכם רלוונטי שישקף את מכלול הנושאים שבהם יש לגעת, ולהוביל אתכם אל דרך שקטה שממנה אפשר לפרוץ גבולות, לשאוף וגם להשיג הצלחות גדולות.

מה עלול לקרות כאשר לא נחתם הסכם מייסדים?

ברגע ששני הצדדים ויתרו על חתימה על הסכם מייסדים, או לא הכירו את האפשרות הזו ופסחו עליה מטעמי חוסר ידיעה – הם עלולים להגיע לרגע שבו היחסים ביניהם יגיעו לאי הסכמה או חילוקי דעות כלשהם. ברגע הזה, הם יצטרכו להבין איך לפתור את הדילמה שעומדת ביניהם, כאשר בחלק מהפעמים הדילמה תוכל להיפתר בקלות ולעומת זאת בפעמים אחרות היא תהווה מכשול רציני ביחסים העסקיים המשותפים שלהם.

הדבר האידיאלי ביותר שיכול לקרות מסיטואציה שבה לא נחתם בין הצדדים הסכם מייסדים הוא לגשת אל שולחן המשא ומתן ולפתור את המחלוקת בצורה אחראית ובוגרת. באופן הזה, יכולים השותפים לשים את המחלוקת שהתעוררה ביניהם בצד, ולהגיע להבנות חדשות בתוך דיונים שמתקיימים אך ורק ביניהם.

ומה קורה כאשר הליך המשא ומתן עולה על שרטון?

צדדים שמתמודדים עם מחלוקת שגדולה מדי כדי לפתור בעצמם, יכולים לגשת לכמה וכמה הליכים שונים, וביניהם הליך גישור, הליך בוררות וכן הליך משפטי שיתקיים בבית המשפט. כמובן שמומלץ עד כמה שניתן לפתור מחלוקות מחוץ לכתלי בית המשפט, אך באין ברירה – זוהי בהחלט אפשרות שכדאי לקחת בחשבון.

הליכי גישור ובוררות – איך הם יכולים לסייע?

הליך הגישור כמו גם הליך הבוררות הם הליכים שבמסגרתם יצטרף צד נוסף אל שני הצדדים החלוקים בדעותיהם. בהליך הגישור יהיה זה המגשר שיצטרף אל הצדדים, ואילו בהליך הבוררות – הבורר.

הליך הגישור יתבצע בצורה שבה שני הצדדים יעלו את טענותיהם השונות בפני המגשר ויציפו את דרכי הפתרון הטובות בעיניהם. תפקידו של המגשר יהיה להסביר לצדדים את ההשלכות השונות שעתידות להיות לכל אחת מדרכי הפתרון, ומי שיצטרכו לבחור בדרך הפתרון בסופו של דבר יהיו שני הצדדים.

בהליך הבוררות לעומת זאת, יתקיים מהלך דומה, אולם מי שיכריע באשר לדרך הפתרון הנבחרת יהיה הבורר – כאשר שני הצדדים מתחייבים מבעוד בועד לכבד את החלטתו.

המרכז הישראלי לגישור ובוררות

אם אתם זקוקים לסיוע בהליכי גישור ובוררות, אנחנו במרכז הישראלי לגישור ובוררות נשמח להעניק לכם את כל העזרה המקצועית בדרך לפתרון הטוב ביותר עבורכם.

שאלות נפוצות

הסכם מייסדים הוא ממש לא הסכם שכדאי לנסח לבד, ובוודאי שלא מומלץ לחתום עליו בלי ליווי משפטי רלוונטי. היות ומדובר על הסכם שילווה את העסק והחברה לאורך שנים, ויגדיר את נושאי הליבה של העסק או החברה כולה. 

המרכז הישראלי לגישור ובוררות הינו תולדה של שיתוף פעולה לאומי של 30 הארגונים המובילים בישראל, לצורך יישוב סכסוכים על ידי שופטים בכירים בדימוס ומומחים במגוון תחומי משפט, כלכלה, ניהול משברים ומשא ומתן.

גישור, בוררות ויישוב סכסוכים, הן למגזר הפרטי והן למגזר העסקי, בארץ או בעולם.

אנשי המקצוע במרכז הישראלי לגישור ובוררות הם מהשורה הראשונה בישראל. יחד עם זאת, אנו שומרים על מחירים הוגנים ונגישים, שיהיו זולים עבורך משמעותית מהליכים בבתי המשפט.